Anasayfa / Krediler Bankalar / Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi

Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi

Ev Hanımlarına Emeklilik, Ülkemizde artık çalışmayan ev hanımı olan bayanlarında emekli olma şansı doğmuştur. Geçtiğimiz günlerde televizyon kanallarında ev hanımlarına emeklilik son dakika 2018 başlığıyla yayınlanmıştır.  Bu sistem yıllardan beri Avrupa da  yıllardan beri uygulanırken ülkemizde yeni hazırlanmış bir tasarı ile gündeme gelmiştir. çalışmayan ev hanımları emekli nasıl olabilir ? Bu soruların cevaplarını yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz. 2017 yılında ev hanımlarına emeklilik sözü verilmişti ve bu yıl çalışmayan ve sigorta prim günü dolmamış olan ev hanımlarına emeklilik imkanı sağlanacaktır.

Ülkemizde her çalışan bireyin hayat planlamasın da ve amaçları arasında bulunan emeklilik çalışmayan ev hanımlarının ve ev hanımlarının da hakkı olduğu herkesi yürekten savunmaktadır. geçtiğimiz yıl haziran ayında Türkiye Büyük Millet Meclis’inden geçen tasarı artık ev hanımları için bir umut olmuş ve yaşlılıklarında hayatlarını kolaylık idame ettirmek için ev hanımlarına emeklilik hakkı doğmuştur. Ancak konuyla ilgili olarak söylemek istediğim en önemli nokta şudur ki ; sigorta girişi olamayan ve primlerini ödeyecek maddi durumu olmayan kişiler hayatları boyunca hiç sigorta girişi olmayan ev hanımları bu tasarıdan yararlanamayacak TBMM’de günlerce tartışılan bu konu ile ilgili olarak hükumetten gelen açıklama şöyledir çalışmayan ev hanımlarına ve sigorta girişi olmayan ev hanımlarına yaşlılık maaşı bağlandığı için sigorta primi yatırarak bile olsa emekli olamayacaklardır.

Kısacası gençliğinde herhangi bir yerde sigortalı çalışmış ve sigorta girişi olan kişiler kalan primlerini yatırarak emekli olabilecekler. ev hanımları nasıl emekli olabilir ? Ev hanımları emeklilik başvuru nasıl yapılır ? bu konu ile ilgi olarak aşağı yazmış olduğumuz başlık altından detayları öğrenebilirsiniz.

Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi
Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvuru Şartları ve Gerekli Belgeler

  • Yaş sınırı 18 yaş olarak belirlenmiş yani ( Sigorta giriş yaşı en az 18 olmak zorundadır )
  • Türkiye Cumhuriyetinden yaşıyor olmak
  • Her hangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmamak veya sigorta primi yatırılan yerden maaş almamak
  • Gelir vergisinden muaf olmak ve bunu belgelemek
Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Kasko Araç Değer Listesi

Ev hanımlarına emeklilik yasası çalışmayan ev hanımlarına büyük avantajlar sağlayarak emeklilik hakkı doğuruyor. Ancak ev hanımları emekli olabilmesi için bir takım yerine getirilmesi gereken şartlar vardır. Onlar da şöyle ki çalışmıyorsanız ve evde örgü, dantel yaparak geçim sağlıyorsanız devlet bunun için sizden vergi almayarak vergi levhası da istememektedir.

İşte bu şekilde Sosyal Sigortalar Kurumuna başvuru yaparak sigorta primlerinizi aylık 455 TL olarak yatırabilir ve emeklilik hakkına sahip olabileceksiniz bu konuyla ilgili olarak sizden istenilen tek şart olarak sigorta primlerinizi 30 üzerinden değilde 24 gün üzerinden yatırılması ve 58 yaşında  emekli olabileceksiniz. Ayrıca çalışmayan ev hanımları için devlet destekli olarak iş yeri açma kredisi verilmektedir. ev hanımlarına kredi veren bankalar başlıklı yazımızı okuyarak devlet destekli ev hanımlarına iş yeri açma hibesi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ev Hanımları Emekli Olmak İçin Ne Yapmalıdır ?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz konuyla ilgili olarak ev hanımlarının evde yaptıkları süs,örgü, dantel, yiyecek veya giyecek gibi şeyleri satarak geçim sağlıyorlar. Bu şekilde evde çalışan bayanlar vergi muaflığı kanunundan yararlanabilir. Ancak yanlarına işçi çalıştırmayacak ve motorlu taşıt kullanmayacaklardır. Bu şekilde vergi muaf belgesialabilir ve emekli prim gününü doldurduktan sonra emekli olabilirler.Çalışmayan ev hanımları yazımızda yazmış olduğumuz bu şartları yerine getirerek SGK (Sosyal Sigortalar Kurumu ) ‘na başvuruda bulunabilir ve emekli olabilirler.

Yazımıza oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Kredi Çekmeden Nasıl Araba Alınır

Kredi Çekmeden Nasıl Araba Alınır, Belirli bir birikime sahip olmadan araba alabilmenin tek yöntemi banka …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir
banka şubeleri | gebelik haftası hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | Arapça Sözlük | arapça türkçe çeviri | uygun kredi | finansbank internet bankacılığı
akbank müşteri hizmetleri | ziraat bankası internet bankacılığı | ziraat internet bankacılığı | finansbank internet bankacılığı | en uygun ihtiyaç kredisi