Anasayfa / Krediler Bankalar / Sicili Bozuk Olanlar Kredi Alabilir Mi?

Sicili Bozuk Olanlar Kredi Alabilir Mi?

Kara Listeye giren tüketiciler internette Kara liste olan kişiler kredi alabilir mi? Kırmızı kalem yiyen kredi çekebilir mi? Kara listede Olanlar Kredi Çekebilir mi? Kara listedeyim nasıl kredi çekerim? Kara Listeden Nasıl, Ne zaman Çıkılır? Sicili Bozuk Olanlar Kredi Alabilir mi? Sicilim bozuk nasıl kredi çekebilirim? gibi sorulara yanıt aramaktadır. Bizde Bu yazıyı bu tür sorunları olan tüketicilerimize ışık tutması adına hazırladık.

Finansal işlemlerinde geçmişte sorun yaşayan tüketiciler günümüzde nakit ihtiyaçlarını bankadan karşılamak istediğinde engelle karşılaşmaktadır. Bu engeller geçmişte yaşadığınız sorunların büyüklüğüne göre değişmektedir. Geçmişte ödemelerinizi 1 ay 2 ay gibi gecikmelerle yaparak ödediyseniz kredi notunuz düşmüş ve siciliniz bozulmuştur. Fakat geçmişteki borcunuzu hiç ödemediniz ve hakkınızda yasal takip başlatıldı,banka borcunu avukat aracılığıyla almaya başladıysa kara listeye girdiniz demektir.Kara liste,aynı zamanda kırmızı kalem olarak da bilinir.

Kara Liste Nedir ?

Hemen Hemen Herkes Çeşitli ihtiyaçları karşılamak için bankaların sunduğu ürünlerden faydalanmaktadır. Bu kredi kartı olur,kredi olur veya mevduat hesabı olabilir. Bir şekilde ihtiyaçlarımız doğrultusunda kendimize en uygun ürünü kullanırız. Bazı dönemler bu ürünlerin geri ödemelerinde aksaklıklar yaşayabiliriz. Kullandığımız kredi veya kredi kartının geri ödemesini uzun süre yapmadığımız taktirde kara listeye girebiliriz. Peki Kara liste nedir?

Kara liste tüketicilerin bankalardan kullandığı kredi ve kredi kartı borçlarının 3 ay kadar ödenmemesi durumda yasal sürecin başlatıldığı andan sonraki süreçtir. Ödemeleriniz 3 ay kadar geciktiyse  banka sizden parasını avukatlar aracılığı ile yasal yollardan alma sürecinin başlatır.Bu sürecin başlaması sizinde kara listede yer almanıza sebep olacaktır.Kara listeden en az 5 yıl sonra siline bilirsiniz.Bu yüzden güçlük çektiğiniz banka ödemelerinde mutlaka uzun vade geciktirmeden banka ile iletişime geçerek yapılandırma yoluna gidin.Yapılandırma yaptırmanız demek sizin kara listeye girmenizin önüne geçmektir. Ayrıca kısa süreli gecikme durumunun ardından yaptıracağınız yapılandırma sizin de kredi notunuzu da etkilemesine mani olacaktır.

Kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim ?

Bankalarla bu tür sıkıntılar yaşamak istemiyorsanız kullandığınız kredi kartı harcamalarına özen göstermelisiniz. Ayrıca çekmek istediğiniz kredinin aylık ödeme tutarı sizin gelir durumunuza göre olmalıdır. Aylık harcama planlarınızı hesaplayarak sizi zorlamayacak taksit tutarlarına uygun vade seçenekli kredi kullanmalısınız.

Sicili Bozuk Olanlar Kredi Alabilir Mi?
Sicili Bozuk Olanlar Kredi Alabilir Mi?

Kara Liste Olanlar Kredi Çekebilir mi?

Kara listede olan tüketiciler evet kredi çekebilir. İnternet üzerinde haber sitelerinde ve bloglar’da bu konu hakkında çeşitli bilgiler verilmiştir. Bizde sizlere bu bilgileri toplayarak daha anlaşılır ve detaylı halde sunmak istedik.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Peşinatsız Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Kara listede olan kişiler maaşlarını banka aracılığıyla alıyorsa,maaşın yattığı banka ile iletişime geçerek küçük miktarda kredi talebinde bulunabilir yada düşük limitli kredi kartı talep ederek bir başlangıç yapabilir.Bu başlangıç çok önemli çünkü kara listeye girmek demek kredi notumuzun düşmesi demektir.Bu sayede aldığımız bu küçük miktardaki kredi veya düşük limitli kredi kartın ödemelerini düzenli yaparak kredi notumuzu yükseltebiliriz.Eğer kredi kartı alırsanız harcamalarınıza dikkat etmelisiniz kredi kartınızın limitinin bir bir miktarını kullanarak geri ödemenizde fayda vardır.Kredi kartı limitinizin tamamını harcamanız bilinçsiz harcama yapmanız demektir.

Kara Listede Olanlar İpotek İle Kredi Çekebilir

Kara listede olanlar varsa mal varlıkları bunu ipotek göstererek kredi çekebilir.Nakit ihtiyacı acil olanlar bu yöntemle kredi ihtiyaçlarını karşılayabilir.Banka ipotek koyduğu malınız sayesinde verdiği krediyi garanti altına alır ve size kredi vermeye sıcak bakar.Tabi tüketiciler ipotek koydurdukları mallarını risk etmiş oluyorlar.Ödemelerini düzenli yapan tüketiciler hem ipotek ettirdikleri mallarını kurtarmış olur hemde düşen kredi notlarını yükseltmiş olurlar.Şunu da bilmeniz gerekmektedir.Her bankanın kendine ait politikaları mevcuttur.Bu neden siz malınıza ipotek koydurmak isteseniz de size kara listede olduğunuz için kredi vermeyebilir.

Kara Listede Olanlar Kefil İle Kredi Çekebilir

Kara listede olan kişiler gelir durumu iyi olan yada kamuda çalışan birini kefil göstererek kredi çekebilirler.Burada önemli olan kefil olacak kişinin geliri ve kredi notu’dur.Size kefil olacak kişinin gelir durumu iyiyse ve  kredi notu’da yüksekse banka kendi politikalarını da göz önünde bulundurarak size kredi verebilir.Bu kredi sayesinde ödemelerinizi düzenli yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.Şunu belirmekte fayda var her bankanın kendine ait kuralları vardır.Siz kredi notu ve geliri yüksek bir kefil bulsanız da kara listede olduğunuz için size kredi vermeyebilir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır ve Kredi Notu Nasıl Yükselir

Kara listeye giren kişi 5 yıl gibi uzun bir süre kara listeden çıkamamaktadır.Bu duruma düşen tüketiciler kara listeden çıkmanın yollarını araştırmaktadır.Bu konumuzda kara listeden çıkmanıza yardımcı olacak bir kaç önderi hazırladık.

Kara listeden çıkmak için eğer maaşınızı banka aracılığı ile alıyorsanız maaş aldığınız bankadan küçük miktarlarda kredi ve ya kredi kartı talep edebilirsiniz.Bu küçük miktardaki kredi veya kredi kartı talebinizi banka olumlu karşılayıp verirse kısa vadede ve zamanında ödemeniz size kara listeden çıkmanızda fayda sağlayacaktır.Ayrıca kredi notunuzda yükselme olacaktır.Bunun dışında banka hesaplarınıza sürekli para giriş,çıkışı yapmanız hesaplarınızın sürekli aktif olmasını ve siciliniz düzelmesini etkiler.Hesabınız üzerinden otomatik fatura talebi vermenizin de size faydası olacaktır.

Yazımıza oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Kredi Faiz Oranları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Kredi Çekmeden Nasıl Araba Alınır

Kredi Çekmeden Nasıl Araba Alınır, Belirli bir birikime sahip olmadan araba alabilmenin tek yöntemi banka …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir
banka şubeleri | gebelik haftası hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | Arapça Sözlük | arapça türkçe çeviri | uygun kredi | finansbank internet bankacılığı
akbank müşteri hizmetleri | ziraat bankası internet bankacılığı | ziraat internet bankacılığı | finansbank internet bankacılığı | en uygun ihtiyaç kredisi