Anasayfa / Krediler Bankalar / Trafik Sigortası Hesaplama İşlemi

Trafik Sigortası Hesaplama İşlemi

Her gün milyonlarca araç trafiğe çıkıyor. Araç trafiğinde kazalar ise kaçınılmaz oluyor. Kaza söz konusu olduğunda, üçüncü şahısların zarar görmemesi için trafik sigortası zorunlu hale gelmiştir. Hata oranları üzerinden hesaplanan bu durumla, kişiler belli bedeller ödüyorlar. Sizde trafik sigortası hesapla konusunda aktaracaklarımız ile işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası, meydana gelen kaza sonucu hasarları karşılayan poliçedir. Kaza yaşama durumunda, yaptığınız hata oranları hesaplanarak, bunun karşılanması biçimidir. Kaza yapıldığında trafik sigortası aslında aracın hasarlarını, hata oranlarına göre karşılamakta. Belirtilen masrafların tümü kanunlar çerçevesinde belirlenmiş olan limitleri aşamaz.

Hasar anında alınacak olan teminatların tümü devlet eliyle belirlenmektedir. Ancak trafik sigortasında ödenecek olan primler, sigorta şirketlerine göre farklılık gösterir. Sigorta şirketlerinin primleri belirlerken temel aldığı esas, araç sahibinin kaza oranlarıdır.

Araç sahibinin risk faktörü (kaza miktarı, oranı) azsa, primler buna göre daha düşük olacaktır. Bir dönem boyunca kaza yapılmamışsa ve sigorta yenilemeye alınmışsa, yine indirimlerden faydalanılabilir.

Trafik sigortası hesapla durumunda tam olarak 7 faktör göz önüne alınır. İlk basamakta olanlar, en süt kademeden sigortayı kullanırlar. Artırım oranı bu guruptaki kişiler için %60 oranındadır. İkinci basamakta olanlar limitin büyük bölümünü kullanmakta olan gurup olarak belirlenmiştir. Artırım oranı %40 şeklinde belirlenmiştir.

Üçüncü basamaktakiler sadece belli bazı limitleri kullanan gurup olarak belirlenmiştir. Artırım miktarı %20 biçiminde tanımlanmıştır. Dördüncü basamakta olanlar, ilk kez trafiğe çıkan gurup olarak tanımlanmıştır. Dördüncü basamakta olanlar herhangi bir artırım veya indirimden faydalanmamaktadır.

Beş, altı ve yedinci basamakta yer alanlar ise trafik sigorta primlerinden indirim alabilecek olanlardır. Bu gurup yıllara göre , 15 ve 20 şeklinde indirim oranlarından yararlanabilir. Hasarsızlık durumu primleri en çok etkileyen durumdur. Hasarsızlık ile birlikte daha pek çok etken trafik sigortası primlerini etkileyebilir.

Trafik Sigortası Hesaplama

Trafik sigortası hesaplandığı zaman bazı faktörler göz önüne alınır. İlk dikkat edilen şey aracın marka ve modelidir. Bunun nedeni, düşük model araçlarda kaza oranının yüksek olmasıdır. Belirli donanımlara sahip olmayan bu araçlar, uzun yılların kullanımı etkisiyle birlikte, kaza yapma risklerini artırırlar.

Söz konusu olan araca ne kadar iyi bakılmış olunursa olunsun, yine de genel durumlar göz önüne alınarak, hesaplama işlemi yapılır. Ayrıca şu faktörler trafik sigortası hesapla işlemlerinde etkilidir.

– Sürücünün deneyimi, yaşı ve daha önceki kaza geçmişi etkilidir. 60 yaşındaki bir kişinin refleksleri göz önüne alınarak hesaplama yapılır. Yine ilk defa trafiğe çıkacak olan genç birinin, deneyimsizliği prim hesaplaması yapılırken, göz önüne alındığı gerçektir.

– Çok fazla ceza almış olan kişiler, kaza geçmişleri kabarık olanlar, riskli gurupta değerlendirilirler. Ödeyecekleri primler buna göre fazla olacaktır.

– Şehirlere göre kaza oranı da bir diğer etkendir. Yaşadığınız şehrin kaza oranları sigorta şirketleri tarafından göz önüne alınan diğer faktörlerden birisidir. Aynı şekilde büyük şehirlerde kaza oranlarının yüksek olması, prim farkını ortaya çıkarabilir.

Trafik sigortası siz trafikte olduğunuz sürece olabilecek her şeyi kapsama altına alınır. Sizi her açıdan koruma altına alan bir uygulamadır. Bu nedenle trafik sigortası zorunlu hale getirilmiştir. Yaptırmayan kişilere, trafik denetimlerinde cezalar kesilir. Birkaç uyarı alanlarda ise muhtemelen sonuç trafikten men edilme şeklinde olacaktır.

Trafik Sigortası Hesaplamada En Önemli Faktör Basamaklar?

Basamaklar şüphesiz trafik sigortası hesapla işlemlerinde en önemli faktördür. Peki bu basamaklar neye göre ve hangi durumlarda belirlenir? Basamak sistemini kısa şekilde özetlersek şöyle tanımlayabiliriz.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  VakıfBank BES'te Kar Hesabı Nasıl Açılır?

Sürücünün önceden yapmış olduğu kazalar, trafik kurallarını ihlal edip etmeme durumu basamakları belirler. Söz konusu olan 7 basamak aslında, risk gurupları şeklindedir. İlk üç gurup en yüksek risk gurubu iken, son üç gurup en az risk gurubudur. Dördüncü ve ortada yer alan gurup, trafiğe ilk defa çıktığından, etkisiz elemandır.

Belirtilen 7 basamağa göre trafik sigortası hesaplama işlemleri yapılır. Bu 7 gurup ise şu şekilde belirlenir.

  1. Basamak: Poliçe alınmış ilk 3 yılın hasarlı kapatılması durumunda bu basamak verilir. Kişi sigortasını yaptırdıktan sonraki il 3 yılda kaza hasar kaydı oluşturmuşsa, 1. basamağa çıkarılır. 0 oranında artırım uygulanır. Standart trafik sigortası primine göre 0 artış söz konusudur.
  2. Basamak: Poliçenin ilk 2 yılının hasarla tamamlanması durumunda, bu basamak verilir. Trafik sigortası primlerinde 0 oranında artış söz konusudur.
  3. Basamak: Poliçenin ilk yılında hasar söz konusuysa, %50 oranında primlerde artış meydana gelir.
  4. Basamak: Bu basamaktakiler, henüz ilk defa trafiğe çıkmış olanlardır. Atış ya da indirimler söz konusu değil.
  5. Basamak: Poliçenin 1. yılı hasar olmadan kapatılırsa, indirim söz konusudur.
  6. Basamak: Poliçede 2. yılda hasar olmadan kapatıldığında, %30 oranında indirim yapılmaktadır.
  7. Basamak: En iyi basamaktır. Poliçede ilk 3 yıl hasar kaydı olmadan kapatılırsa %45 gibi oranla indirim sağlanmaktadır.

Basamaklar trafik sigortasını belirleyen en önemli faktörlerdir. Kişi trafikte ne kadar dikkat ederse, aynı oranla indirim alacaktır. Trafik sigorta hesapla konularını bu şekilde değerlendirebiliriz.

Düşük Basamakta Yer Alma Nedenleri?

Hasarsızlık sistemi olarak belirlenen basamak sistemi, sürücülerin ödüllendirilmesi ve cezalandırılması şeklinde uygulanır. Ana amaç trafikte dikkati artırmak ve dikkatli olan kişilere bir nevi ödül sağlamaktır. Poliçe priminiz yüksek geliyorsa ve üst basamaklarda iseniz dikkat etmelisiniz.

– Trafiğe çıkarken sakin olmanız, hasar alma ve hasar verme oranlarını düşürür. Prim ödemelerinizi çok daha az ödemeniz anlamına gelir.

– Trafik sigortası zorunludur. Bu nedenle mutlaka ceza veya ödül sisteminde yer alacaksınız. Dikkatli olmanızı, sizi en üst basamağa çıkarabilir.

Zorunlu Trafik Sigortası Faydaları Neler?

Kaza oranları araç sayısı arttıkça yükseliyor. Her gün yüzlerce kaza olduğunu söylemek mümkün. Bu kazaların temeli, dikkatsiz olma, kurallara uymama, hız yapma gibi sebeplerin olduğunu görebiliyoruz. Trafik sigortasının size sağlayacağı ise yapacağınız kazada sizi koruma altına almasıdır.

Yani sigorta ile suçlu siz olsanız bile, güvence altında oluyorsunuz Trafikte hasar şeklinde zarar verdiğiniz zaman, hasarların masraflarınız siz ödemezsiniz. Sizin yerinize masrafları sigorta şirketi ödeyecektir.

– Sizi güvence altına alır.

– Ekstra masraflar yapmanızın önüne geçer.

– Kaza durumlarında yaşayacağınız tüm hasarların maddi teminatını öder.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Trafik sigortası hesapla konusunda önemli olan birçok faktör olduğunu öğrendik. Genel temanın hasarsızlık olduğunu biliyoruz. Yani, bulunacağınız basamak, alacağınız indirimler, genellikle hasar durumuyla ilgilidir.

Başkasına verdiğiniz hasarlar, kuralları ihlal etmeniz, primlerinizi daha fazla ödemenize yol açar. Bunun yanında pek çok neden daha fazla ödeme yapmanıza neden olur. Bunlardan kurtulmak ve en iyi basamakta yer almak isterseniz, bunu kanıtlamanız gerekecek.

– Trafikteyken daha özenli ve dikkatli olabilirsiniz.

– Karşınızdaki araçta her türlü ihtimali düşünerek davranmalısınız.

– Yaya geçitlerinde yayalara yol vermeli, geçiş üstünlüklerinde mutlaka dikkat etmelisiniz.

Siz kurallara uydukça trafik sigortası primleriniz düşecektir. Kurallara uyan bir kişiyseniz, trafik sigortası yaptıracağınız sigorta şirketi zaten gerekli tüm indirimli tarifeleri uygulayacak ve karlı çıkacaksınız.

Trafik Sigortası Hesaplama İşlemi sayfası 04/12/2020 1:19:35 tarihinde 59054 numarası ile oluşturulmuştur.

Bir önceki yazımız olan Trafik Sigortası Olmadan Trafiğe Çıkamazsınız başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Dask Prim Hesaplama İşlemleri

Zorunlu deprem sigortasının primleri bazı kurallara göre hesaplanır. Sigortanın primleri hesaplandığında, olası deprem sonrası alınabilecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

banka şubeleri | gebelik haftası hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | Arapça Sözlük | arapça türkçe çeviri | uygun kredi | finansbank internet bankacılığı
akbank müşteri hizmetleri | ziraat bankası internet bankacılığı | ziraat internet bankacılığı | finansbank internet bankacılığı | en uygun ihtiyaç kredisi | dask sigotası