Anasayfa / Krediler Bankalar / Trafik Sigortası Olmadan Trafiğe Çıkamazsınız

Trafik Sigortası Olmadan Trafiğe Çıkamazsınız

Günlük hayatımızda, yangın, kaza ve ölüm gibi beklenmeyen afetler, maddi manevi zarara neden olmaktadır. Sigorta sistemi, prim usulüne dayalıdır. Primler düzenli ödendiği sürece sigorta hakkına sahip olursunuz.

Araç dünyasında trafik kazaları da ciddi sorun meydana getirmektedir. Trafik sigortası, kazaya karışan araç sahiplerinin teminat altına alınması işlemidir. Ülkemizde, otomobil dünyasında zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası, araç sahipleri için uygulanmaktadır. Trafik sigortası teklif al konusunda en sigorta seçenekleri tercih edilmektedir.

 Zorunlu Trafik Sigortası

Ülkemizde, araç sayısı her geçen gün artmaktadır. Buna bağlı olarak trafik kazalarında ciddi artış meydana gelmiştir. Bu nedenle zorunlu trafik sigortası uygulaması başlatılmıştır. Bu uygulama ile birlikte trafikte meydana gelen maddi hasarlı kazalarda sigorta şirketleri zararı karşılamaktadır. Trafik sigortası teklif al sınıfına giren sigorta işlemlerinin genel özellikleri şu şekildedir:

1- Zorunlu trafik sigortası poliçesi yatırmayanlar trafikte araç kullanamaz.

2- Trafikle ilgili sigorta işlemlerini yaptırmayanlar, araç muayene işlemini yaptıramazlar.

3- Teminat sınıflandırması, maddi hasarın miktarına ve ölümlü kaza özelliğine göre sınıflandırılmaktadır.

4- Her sigorta şirketinin farklı fiyatlandırma programı bulunmaktadır. Bu program, teminat özellikleri ve iade işlemleri ile alakalıdır.

Sigorta poliçesi yılda bir defa kesilmektedir. Bir yılın sonunda sigorta poliçesini yenilemeyenler, sigorta imkanlarından faydalanamazlar ve trafikte araç kullanamazlar.

 Trafik Sigortası Olmayan Araçları Bağlamaktadır

Sigortası olmayan araçlar, trafik ekipleri tarafından tespit edilirse, emniyet otoparkına çekilmektedir. Sigortayı ve park ücretini ödemeden aracınızı parktan alamazsınız. Yani her halükarda zorunlu trafik sigortası ödemektedir. Trafik sigortası teklif al seçeneklerini değerlendirerek, uygun fiyata poliçe kestirebilirsiniz.

 Sigorta Yılda Bir Yenilenmelidir

Yıllık kesilen ve süresi bittiği zaman yenilenmesi gereken trafik sigortası, trafikte güvenle hareket etmemizi sağlamaktadır.

Zorunlu trafik sigortasının özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

1- Motorlu taşıtlar vergisi gibi zorunlu sigorta poliçesi de zamanında yatırılmalıdır. Aracınız sigortalı olduğu sürece teminat altındadır.

2- Kaza anında tutanağın tutulmasının ardından suçlu olan tarafın sigortası, suçsuz olan tarafın masraflarını ödemektedir. Trafik sigortası teklif al işlemlerinde her iki taraf da avantajlıdır.

3- Ciddi kazaların meydana gelmesi durumunda sigorta ekspertizi kaza raporunu incelemektedir. Her hangi bir itirazınız olursa bunu kanuni yollardan yapabilirsiniz.

4- Ekspertiz ekibi kaza raporlarını inceledikten sonra, zararın ne kadarının ödenebileceğini bildirmektedir.

5- Kazada her iki tarafın sigorta şirketi, rapora göre hareket ederek ödeme yapmaktadır. Aracınız hurda olursa ve hurdaya çıkarmazsanız, sigortasını yatırmanız gerekir.

6- Aracınızı trafikten çekerek hurda veya çekme belgeli hale getirirseniz, aracınız trafiğe çıkamaz. Vergi ve sigortadan muaf olur. Sigorta tazminatının tahsil edilebilmesi, düzenli bir şekilde prim yatırmaya bağlıdır.

 Trafik Sigortası Fiyatları

Araç sigortası fiyatlarının değişken olması, bazı nedenlere dayanmaktadır. Sigorta şirketinin uygulamalarının yanı sıra, il, araç modeli, kazaya karışma oranı ve benzeri konular da fiyatı doğrudan etkilemektedir. Trafik sigortası teklif al fiyatları şu konulara göre değişmektedir:

1- Kazanın çok olduğu illerde sigorta fiyatları yüksek olur. Kaza oranına göre her iller sınıflandırılmaktadır.

2- Çok kaza yapan araç modellerinin trafik sigortası fazla çıkar.

3- Bu kategoride fiyatı belirleyen konulardan biri de araç modelidir. Aracın yaşı ve aracın cinsi, fiyatı belirleyen önemli konulardan biridir.

4- Trafik sigortası limitleri, Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmektedir. Sigorta limitleri, araç fiyatları, araç parça fiyatları, servis fiyatları ve sıfır araç fiyatları kategorisi ile paralel bir şekilde değerlendirilmektedir.

Sigorta Prim Miktarını Belirleyen Unsurlar

Sigorta şirketlerinin farklı uygulamaları, trafik sigortası teklif al kategorisindeki fiyatlandırma işlemini doğrudan etkileyen konular içerisinde yer almaktadır. Fiyatı etkileyen unsurlar şu şekildedir:

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  En Uygun İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar [Faiz Oranları ve Hesaplama ]

1- Teminat kategorisindeki farklılıklar, sigorta firmalarının iade şartları ve benzeri konular, fiyatı etkilemektedir. Ayrıca sigorta şirketlerinin özel uygulamaları da fiyatı etkilemektedir. Trafik sigortası işlemlerinde bu konulara dikkat edilmelidir.

2- Türkiye genelinde sigorta fiyatlarının en yüksek olduğu il İstanbul’dur. Bunun nedeni, Türkiye genelinde en çok kaza İstanbul’da meydana gelmesidir.

3- Ticari araçların sigorta miktarı da fazladır. Ticari araçlar, binek araçlara nazaran daha fazla kazaya karışmaktadır. Ayrıca getirisi olması nedeniyle Hazine Müsteşarlığı ticari araçların sigorta miktarını farklı değerlendirmektedir.

4- Kamyon, minibüs, midibüs, pick-up ve otobüs gibi araçların sigorta miktarı farklıdır. Ayrıca sıfır araçların sigortası da yüksektir. Sıfır araçların sanayi bakımı ve yedek parçası pahalıdır. Bu nedenle sigorta miktarı da fazladır.

Araç satın alma işlemlerinden önce aracın trafik sigorta prim bedelini sorgulamalısınız. Kazaya çok karışan aracın sigortası yüksek çıkmaktadır.

 Zorunlu Trafik Sigortasını İhmal Etmeyin

Yılda bir defa ödenmesi gereken zorunlu trafik sigortası, güvenli araç kullanımı için gerekli hale getirilmiştir. Sigorta süresi bittiği andan itibaren aracınız sigortasızdır. Yeni poliçeyi kestirmediğiniz takdirde, sigortanın teminatından faydalanamazsınız.

Sigortasız araç kullanımı esnasında meydana gelen kazalarda, araç sigortası olmayan taraf masrafı cebinden ödemektedir.

Sigortasız araç kullanımı esnasında meydana gelen kazalarda, sigortasız araç sahibi kendi masrafının yanı sıra karşı tarafının da masrafını ödemek zorunda kalabilir. Bu durumda maddi açıdan ciddi bir sıkıntıya girebilir.

Aracınızın sigorta poliçesi yatmadıysa ve kazaya karıştıysa, haklı da olsanız sigorta teminatı talep edemezsiniz. Bütün masrafları cebinizden ödersiniz. Can kaybı meydana gelen kazalarda sigortasız araçlar hiç bir hak talep edemez. Bu nedenle sigorta işlemlerini dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz.

Aracınızın Sigortası Yoksa Trafiğe Çıkamazsınız

Sigorta işlemlerinde en önemli konulardan biri de trafiğe çıkma konusudur. Aracınızın sigortası yoksa ve trafiğe yakalandıysanız, aracınız çekilir. Emniyet otoparkına çekilen aracın sigortasını yatırmadan aracınızı çekemezsiniz. Ayrıca oto park ücreti ödemek zorunda kalırsınız.

Trafik ekipleri, yaptıkları kontrollerde, sigortasız araçlar için cezai müeyyide uygulamaktadır. Cezai müeyyidenin yanı sıra otopark ücreti ve aracın sigortası da ödenmektedir. Bu nedenle trafik sigortası işlemlerini takip ederek kanuni zorunluluk olan sigorta primlerini yatırmanız gerekecektir.

Sigortasız Araçların Muayene İşlemleri Yapılmamaktadır

Oto muayene işlemlerinde, aracın sigortası zorunlu uygulamalardan biridir. Sigorta poliçesi yatmamış araçların muayene işlemleri yapılmamaktadır. Vergi borcunun yanı sıra sigorta ile ilgili ödemeler, muayene işlemleri esnasında görevliler tarafından kontrol edilmektedir. Muayene işlemlerinin yapılabilmesi için aracınızın vergi veya sigorta borcunun olmaması gerekmektedir.

Sigortasız Araçların Satışı Yapılamaz

Araç alım ve satım işlemlerinde sigorta primi yatmamış araçların alım ve satım işlemi yapılmamaktadır. Yani aracınız sigortası yatmadıysa aracınızı satamazsınız. Sigorta primini yatırdıktan sonra noter satış işlemi yapılabilir. Noter işlemleri, oto muayene işlemleri ve trafikle ilgili işlemlerde sigorta konusu önemlidir.

Sigorta poliçesi yatmamış araçlar, maddi hasarlı kazalarda sizin için büyük maddi zarara neden olabilir. Özellikle pahalı araçlarda bu konu çok önemlidir. Bu nedenle trafik sigortasını takip etmelisiniz. Düzenli prim yatıran araç sahipleri kaza anında prim hakkına sahip olmaktadır.

Kasko ile Zorunlu Trafik Sigortasının Farkı

Zorunlu trafik sigortası, trafik sigortası kategorisine giren araçların yılda bir defa ödemesi zorunlu sigortadır. Kasko ise isteğe bağlı ödenen sigortadır. Kasko ölümlü veya maddi kazalarda bütün masrafları ödemektedir. Genel kasko kategorisindeki sigorta sistemi, sürücü suçlu olsun veya olmasın, meydana gelen bütün zararı karşılamaktadır.

Trafik Sigortası Olmadan Trafiğe Çıkamazsınız sayfası 04/12/2020 1:49:27 tarihinde 4269 numarası ile oluşturulmuştur.

Bir önceki yazımız olan Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Dask Prim Hesaplama İşlemleri

Zorunlu deprem sigortasının primleri bazı kurallara göre hesaplanır. Sigortanın primleri hesaplandığında, olası deprem sonrası alınabilecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

banka şubeleri | gebelik haftası hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | Arapça Sözlük | arapça türkçe çeviri | uygun kredi | finansbank internet bankacılığı
akbank müşteri hizmetleri | ziraat bankası internet bankacılığı | ziraat internet bankacılığı | finansbank internet bankacılığı | en uygun ihtiyaç kredisi | dask sigotası