Anasayfa / Krediler Bankalar / Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik sigorta poliçenizi sorgulatıp, aracınızın tüm sigorta bilgisine ulaşabilirsiniz. Sorgulama ile sigortanızın başlangıç ve bitiş sürelerini, indirim kademe bilgileri gibi tüm detaylara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Trafik sigortası sorgulama işlemi nasıl ve nereden yapılabilir, merak ediyorsanız, tüm bilgileri yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

Trafik Sigortası Sorgulama

Trafik sigortası ve aracın hasar bilgilerini nasıl sorgulayacağınız konusunda, sizler için araştırma yaptık. Buradan sorgulama işlemini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Araç sahipleri için trafik sigorta bilgilerini öğrenmek artık önemli bir hale geldi. Çünkü poliçe sahipleri, trafik sigortası ne zaman bitiyor, yenileme tarihleri ne zaman gibi bütün bilgilere buradan ulaşabiliyor.

Doğru bilgilere ulaşıp, poliçeniz ne zaman bitecek, sigorta şirketiniz hangisi hepsini detaylıca öğrenebiliyorsunuz. Sorgulamaları yapabilmek için detayları öğrenmenizde fayda var. Trafik sigortası sorgulama işlemi aslında çok basit yapılabiliyor. Ama önümüzde sorgulama yapabilecek birçok seçenek olduğunu belirtmekte fayda var. Bunlar arasında bazı sorgulama işlemleri ücretsizken, bazıları ücretli olabiliyor. İsterseniz, sorgulama biçimlerine ve nasıl yapıldıklarına beraber bakalım.

 Trafik Sigortası Sorgulama Yöntemleri

E-Devlet

Trafik poliçe bilgilerine ulaşmanın ilk yolu E-devletten yapılacak olan sorgulama işlemi. E-devlet üzerinden SBM (Sigorta Bilgi Merkezi) alanına giriliyor. SBM’nin Trafik Poliçe ve Hasar alanına giriş yapılıyor.

Zaten ardından bilgiler ücretsiz bir biçimde ekrana yansıyor. E-devlet şifreniz mevcutsa, kendi adınıza olan araçlarınızın trafik poliçe bilgilerine anında kolayca ulaşabilirsiniz. E-devlet üzerinden yapacağınız sorgulamanın ücretsiz olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Peki E-devlet sistemi üzerinden yapılacak sorgulama işleminde neler öğrenilebilir?

– Aracınızın bilgilerini rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

– Poliçe bilgilerine ulaşabilirsiniz.

– Tüm indirim bilgilerine buradan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

– Teminat bilgileri E-devlet sistemi üzerinden öğrenilebiliyor.

Sahip olduğunuz poliçenin teminat limitlerini öğrenmeye karar verdiyseniz, teminat bilgileri seçeneğinden şunlara erişebilirsiniz.

– Kişi başına tedavi teminat bilgileri

– Kaza başına maddi teminatlar

– Araç başı maddi teminatlar

– Kişi başı sakatlık ve ölüm teminatı

– Kaza başı sakatlık ve ölüm teminatı

– Kaza başı tedavi teminatları

Araç ve poliçe bilgilerinizden, poliçe başlangıç ve bitiş tarihleri, aracın tescil edildiği tarih, saşi no gibi tüm bilgilere ulaşama imkanına sahipsiniz. İndirim kısmında ise basamak kodu kademesini öğrenebilirsiniz. Burada yer alan tüm bilgiler, yenileme dönemlerinde, prim ücretlerini doğrudan etkiler. (İndirim açısından hasarsızlık bilgisi)

 SBM Üzerinden Poliçe Sorgulama

E-devlet sistemi dışında, direkt olarak SBM sitesi üzerinden trafik sigortası sorgulama işlemi yapılabiliyor. SBM tarafından sunulan Sigortam.360 uygulaması sayesinde, işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Poliçe sorgulama bölümlerinde yapacağını işlemlerin ücretsiz olacağını da belirtebiliriz. İşlemlerinizi, Sigorta Bilgileri Sorgulama, Plaka ve T.C. kimlik numarayla veya Plaka ve Vergi Numarasıyla Sorgulama yaptırabilirsiniz.

SBM üzerinizden normal şartlarda üye olmadan sorgulama işleminizi ücretsiz yapabilirsiniz. Siteye üye olmanız halinde sorgulama adedine göre 5 TL gibi cüz’i miktarlarla işlemlerinizi yapabilirsiniz. Yapacağınız bu sorgulama işlemleriyle ulaşabileceğiniz bilgiler oldukça fazla. Öğrenebileceğiniz bilgiler ise şöyle sıralanabilir.

– Araçta değişen parça durumu

– Araçta oluşan tüm hasarların bilgileri

– Kaza tespit tutanakları bilgileri,

– Trafik poliçe bilgilerinizi tümüne yapacağınız sorgulama işlemleriyle kolayca ulaşabilirsiniz.

SMB sitesine üye olursanız, daha önce yapmış olduğunu tüm sorgulama işlemlerine, ücretsiz ve anında ulaşabiliyorsunuz.

 SMS İle Sorgulama

Trafik sigorta sorgulama işlemlerinizi SMS ile öğrenme şansına sahipsiniz. 5664 numarasına atılacak olan SMS ile sorgulama işlemleri yapılabilir. Tüm operatörler için alınan ücretler 7 TL olarak belirlenmiştir. SMS ile öğrenebileceğiniz bilgiler, yukarıdan saydığımız seçeneklerdir. Bunlardan hangilerini öğrenmek isterseniz, işlemlerinizi buna göre yapabilirsiniz.

 Çağrı Merkezini Arayarak Sorgulama

11890 Alo hasar çağrı merkezi ile poliçe sorgulama hizmetleri alabilirsiniz. Araç saşi veya plaka numara bilgilerini kendilerine ileterek, sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz. Çağrı merkezi ile yapacağını sorgulama ile öğrenebilecekleriniz şöyledir.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Kredi Kartı Başvurusu Vakıfbank

– Trafik sigortanızın olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

– Poliçe numara bilgileri

– Başlangıç ve bitiş tarihlerinin ne zaman olduğuyla ilgili detaylar

– İptal durumu veya tekrardan ne zaman işleme alınacağı gibi bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Sorgulama işlemi, abone olduğunuz operatöre göre farklı ücretler çıkarabilir.

Görüldüğü üzere trafik sigortası sorgulama işlemleri yukarıdakiler gibi kolay gerçekleştirilebiliyor. Poliçenin doğru zaman ve durumda sorgulama yapılması işlemlerinin tümünü bu yollardan kolayca öğrenebilirsiniz. Sigorta süresi bitişlerini yapacağınız sorgulamalar ile rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

 Trafik Sigortası Neden Yapılmalıdır?

Trafik sigortasının zorunluluk olduğunu hatırlatmakta yarar var. Trafikte tespit çalışmasında aracınızın sigortasız olduğu anlaşıldığında, men durumuna düşebilirsiniz. Sigortanızı yapmadığınız veya geciktirdiğiniz dönemler içinse ayrıca ceza ve gecikme faizleri ödemek durumunda kalırsınız. Para cezası, trafikten men ve hasar masraflarından korunmak istiyorsanız, sigortanızı mutlaka yapmalısınız.

Trafik sigortası kaza ve hasar gibi tüm sorunlarda, oluşacak maddi külfetleri karşılar. Böyle bir durum yaşamanız durumunda, herhangi bir masraf yapmanıza gerek kalmayacaktır. Ancak sigortanızı yapmazsanız, tüm bu sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

 Trafik Sigortası Fiyat Teklifleri

Sigortanın yapılacağı ilk dönemlerde fiyat teklifi almak mümkün değildir. Çünkü tüm fiyatlar sabittir. Fiyatların sabit olması nedeniyle, sigorta şirketlerinin tümü size aynı teklifi sunacaktır. Burada sigorta şirketi sadece bir değişiklik yapabilir. Buda kişiye özel olarak uygulanacak ödeme planlarıdır. Şirketler, kişinin durumuna göre özel tekliflerle gelirler.

Sigorta işlemleri yapıldıktan ve birçok yenileme işleminden sonra, sigorta şirketleri, fiyat teklifinde bulunabilirler. Bundan sonraki süreçte araç sahibinin hasar kaza kayıtları, bulunduğu ildeki araç sayısı, kaza risk oranı gibi faktörler devreye girer. Bu faktörler göz önünde bulundurulduğu zaman sigorta şirketi kişinin ne kadar prim ödeyeceğine karar veri. Buna göre kişiye sigorta prim teklifinde bulunur.

Bu farklılık sayesinde trafik sigortası sorgulama yapacak kişi, daha rahat bir nefes alabilecektir. Çünkü onun içinde bu sigortayı daha avantajlı yapabilme fırsatı olur. Kaza risklerine göre trafik sigortası ödeme planlarında da esnek davranılabilir. Bunlar tamamen sigorta şirketinin inisiyatifinde olan durumlardır.

 Primlerin Belirlenme Kriterlerinde Yenilikler

2014 yılında yürürlüğe girmiş olan ve geçerliliğini koruyan düzenlemeden bahsedelim. Buna göre sigorta şirketleri, iyi ve kötü sürücülere ayrı ayrı primler sunabilir. Aracını iyi kullanan, bakımlarını ve diğer işlemlerini yaptıran sürücülere ödül niteliğinde indirimler yapılabiliyor.

Yani iyi araç sahibinin ödeyeceği primlerde indirime gidiliyor. Yine aracını hor kullanan ve kaza riski olan kişilerin primleri artırılabiliyor. Bunu şu şekilde özetleyebiliriz. Aracınızı ne kadar iyi korursanız, ödeyeceğiniz primlerde o kadar düşük olacaktır. Aracınızı kötü kullansanız, primleriniz de yüksek olacaktır.

 Trafik Sigortası Yapmanın Önemi

Trafik sigortanızı yapmak, ilk önce vatandaşlık görevidir. Bu poliçenin zorunlu hale gelmesiyle birlikte, artık yapmanız gerekiyor. Sigortasını yapmayan kişiler belirli cezalarla karşılaşabiliyorlar. Sigorta yaptırmayan kişiler, her ay düzenli olarak faizli cezalar ödeyebiliyorlar. Yine sigorta süresi bitip yenilemeyen kişilerde yenileme yapmama faizlerini ödüyorlar.

Sigortasını yapmayan kişiler trafikte tespit edilme durumunda trafikten men cezalarıyla karşılaşabiliyorlar. Araçta kaza sonucu meydana gelecek hasar ve sağlık durumları gibi durumlarda, trafik sigortası önem taşıyor.

Tüm bunlar göz önüne alınınca, trafik sigortasının hayati öneme sahip olduğunu söylemek mümkün olabiliyor. Size aksatmadan sigorta işlemlerinizi yapmalısınız.

Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır? sayfası 04/12/2020 1:52:11 tarihinde 32049 numarası ile oluşturulmuştur.

Bir önceki yazımız olan Trafik Sigortası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Dask Prim Hesaplama İşlemleri

Zorunlu deprem sigortasının primleri bazı kurallara göre hesaplanır. Sigortanın primleri hesaplandığında, olası deprem sonrası alınabilecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

banka şubeleri | gebelik haftası hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | Arapça Sözlük | arapça türkçe çeviri | uygun kredi | finansbank internet bankacılığı
akbank müşteri hizmetleri | ziraat bankası internet bankacılığı | ziraat internet bankacılığı | finansbank internet bankacılığı | en uygun ihtiyaç kredisi | dask sigotası