Anasayfa / Krediler Bankalar / Trafik Sigortası

Trafik Sigortası

Sigorta sistemi, teminat sistemidir. Kaza ve benzeri durumlarda sigorta sistemi zararınızı karşılamaktadır. Bu hakkı elde edebilmek için trafik sigortası poliçesinin yatırılmış olması gerekir. Sigortası olmayan araçların satışı yapılamaz. Muayene işlemleri de prim yatırılmadan gerçekleşmez. Trafik tarafından her hangi bir nedenle aracınız çekilirse, sigorta primini yatırmadan aracı oto parktan çıkaramazsınız.

 Araç Sigortası Ülkemizde Zorunludur

Türkiye sınırları içerisinde, araç sigortası kapsamına giren bütün araçlar, sigorta poliçesini yatırmak zorundadır. Sigorta poliçesini yatırmayanlar, maddi hasarlı kazalarda her hangi bir hak iddia edemez. Bu nedenle prim günleri takip edilmelidir ve zamanında yatırılmalıdır. Ölümlü veya maddi hasarlı kazalarda, her iki tarafın mağdur olmasını engellemek için uygulanan bu trafik sigortası sistemi, güvence sağlamaktadır. Trafikte maddi hasarlı kazaların meydana getirdiği problemler, sigorta sistemi ile çözülmektedir.

Trafiğe çıkan bütün araçlar, kanunen zorunlu sigorta poliçesini yatırmalıdır. Trafik sigortası poliçesi yatmamış araçlar trafiğe çıkamaz. Trafik ekipleri sigortasız araçları bağlamaktadır. Trafik şube müdürlüğünün parkına çekilen araç için otopark ücreti ödenmektedir. Aracınız çekildikten sonra otoparkta aracı bulmanız da zaman alan bir konudur. Sigortayı yatırdıktan ve otopark ücreti ödedikten sonra aracınız trafiğe çıkabilir.

 Zorunlu Trafik Sigortasının Avantajları

Trafikte güvenle araç kullanmak için kanunen zorunlu hale getirilen zorunlu trafik sigortası, trafikte sizin için avantaj sağlamaktadır. Bu sigortanın sunduğu avantajlar şu şekildedir:

1- Sigorta sistemi, kaza durumunda her iki tarafın veya üçüncü kişinin masrafını karşılamaktadır. Ölümlü kazalarda ve maddi hasarlı kazalarda, sigorta şirketi bu kategorideki raporları dikkate alarak hareket etmektedir. Sözlü itirazlar kabul edilmemektedir.

2- Büyük hasarlı kazalarda tazminat ödeyen sigorta şirketi, ekspertiz raporunun verilerine göre hareket etmektedir. Büyük kazalarda polis ve sağlık ekiplerinin raporları da dikkatli bir şekilde incelenmektedir.

3- Kaza esnasında doldurulan hasar raporu, sigorta şirketi tarafından incelenmektedir. İnceleme sonunda hasarın karşılanıp karşılanmayacağı veya hasarın ne kadarının karşılanacağı bildirilmektedir. Sigorta şirketinin ekspertiz ekibi, yaptığı inceleme sonunda, ödenecek tazminatı belirlemektedir.

4- Kazada suçlu olsanız bile, hasarı sigorta karşılamaktadır. Bu imkanı elde edebilmek için sigorta poliçesinin yatırılması gerekir. Kaza sonunda aracınız hurda olsa bile, sigorta ile ilgili yükümlülükleriniz ortadan kalkmamaktadır. Aracı yaptırdıktan sonra primi yatırmadan trafiğe çıkamazsınız.

5- Kusurlu olsanız da, olmasanızda sigorta primini yatırmadan her hangi bir işlem yapılmamaktadır. Maddi hasarlı kazalarda tazminat hakkını elde etmek için, yıllık düzenli bir şekilde zorunlu trafik sigortasının yatırılması gerekmektedir.

 Trafik Sigortasının Limitleri

Trafikte güvenli araç kullanımını amaçlayan trafik sigortası sistemi, farklı limitlere sahiptir. Bu limitler, il, araç modeli, kazaya karışma oranı ve araç cinsi gibi kategorilerde farklı özelliklere sahiptir. Limitler, Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmektedir.

Hazine müsteşarlığının belirlediği bu limitler, her yıl değişmektedir. Sigorta primleri, kaza oranı, araç fiyatları ve benzeri nedenlerle yükselmektedir. Bütün bu veriler Hazine müsteşarlığı tarafından incelenmektedir. İnceleme sonunda prim limiti belirlenmektedir.

 Trafik Sigortasının Fiyatların Neye Göre Belirlenmektedir?

Her sigorta şirketinin ödeme miktarı farklılık göstermektedir. Sigorta fiyatları şu kategorilere göre belirlenmektedir:

1- Her şirketin farklı fiyat seçeneği bulunmaktadır. Yaşadığınız ilde kaza miktarı fazlaysa, sigorta primi de kaza miktarına göre fazla çıkmaktadır. Türkiye’de büyük illerde sigorta prim ücreti biraz daha yüksektir. Primlerin yüksek olmasının nedeni, büyük illerde kaza oranın fazla olmasıdır. Türkiye’de en fazla kaza İstanbul ilinde meydana gelmektedir. Bu nedenle İstanbul’da primler, diğer illere nazaran biraz yüksektir.

2- Aracın modeli ve özellikleri, sigorta primini doğrudan etkilemektedir. Binek, ticari, pic-up, minibüs ve kamyon kategorileri, farklı sigorta prim özelliğine sahiptir. Ticari araçların primleri, hususi araçlara oranla daha fazladır. Ticari araçlar sürekli trafiktedir ve sık sık kazaya karışmaktadır.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Ziraat Bankası Başakşehir Telefon Adres Bilgileri

4- Ticari araçların statüsü, hususi araçlardan farklıdır. Ticari araçlarda muayene işlemi yıllıktır. Primler de yıllık yatırılmaktadır.

5- Pahalı aracın sigortası yüksek olur. Özellikle son model araçlarda sigorta poliçesinin yatırılması önemli bir konudur. Lüks ve pahalı araçların sigorta primi yüksektir. Parçası ve işçiliği pahalı olan yeni model araçlar, kazaya karıştığı zaman fazla masraf yapar.

6- Aracınızın birden fazla kazaya karışması da sigorta primini etkiler. Çok kazaya karışan aracın primi biraz daha fazladır. Bazı araç markaları, sık sık kazaya karışır. Bu nedenle sigorta şirketleri bu araç modellerinin sigorta prim miktarını yükseltmektedir.

Aracın modeli, kazaya karışma sayısı ve bulunduğu ildeki kaza sayısı, sigorta fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. Tazminat ödeme, sigorta iade ve benzeri konularda şirketlerin farklı uygulamaları vardır. Bu uygulamalar fiyatlara doğrudan yansımaktadır.

 Araç Sigortası Yıllık Ödenmektedir

Trafik sigortası primleri yıllık ödenmektedir. Süresi geçen sigorta primleri en kısa sürede ödenmelidir. Sigorta primi hatırlatma sistemi, bu konuda kolaylık sağlamaktadır. Firmamız, bütün sigorta işlemlerinizi profesyonel bir şekilde çözüme kavuşturmaktadır.

Bu primi yatırmayan araçların trafiğe çıkması son derece risklidir. Bu riskleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1- Sigortası olmayan araçlar kazaya karıştığı zaman bütün masrafı cebinden öder. Kazanın türü veya şekli önemli değildir. İster maddi olsun, ister can kaybı olsun, bütün kazalarda sigortasız araç masrafı cebinden öder.

2- Kazaya karışan sigortasız araçlar, sigorta primini yatırmadığı için ayrıca ceza alır. Trafik ekipleri, sigortasız araçları tespit ettiği andan itibaren cezai müeyyide uygulamaktadır.

3- Sigortası olmayan araçlar kazada haklı olsalar bile, her hangi bir hak iddia edemez. Kazada haklı olunsa bile, sigortasız araç bütün masrafı cebinden öder. Sigortası olmayan araç sadece kendi masrafını ödemez. Karşı tarafın bütün masraflarını da cebinden ödemek zorunda kalır.

4- Zorunlu sigortası olmayan araçların muayene işlemleri yapılmamaktadır. Ayrıca sigortası olmayan araçların satışı da yapılmamaktadır. Sigortasız araçlar trafikte ve oto muayenede olduğu gibi noter sistemi tarafından takip edilmektedir.

Bütün bu riskleri göze almak yerine, sigortayı yatırmak daha mantıklıdır. Aracın sigortası, muayene işlemlerinden önce gelir. Muayenesiz aracın sadece çekilme riski bulunmaktadır. Sigortasız aracın riski daha fazladır. Sigorta ve oto muayene işlemleri, güvenli bir şekilde trafikte araç kullanma imkanı sunmaktadır.

Sigorta primleri, trafik kontrol işlemlerinde ve oto muayene işlemlerinde her zaman karşınıza çıkar. Trafik kontrollerinde sigortasız araçlar anında tespit edilmektedir. Aynı şekilde oto muayene işlemlerinde bütün işlemleri bitirmiş olmanıza rağmen sigorta primi yatmadıysa, her hangi bir işlem yapılmamaktadır. Zorunlu sigortası olmayan araçlar trafikte yakalandığı zaman trafik cezasına çarptırılmaktadır.

 Kasko

Trafik sigortası kategorisindeki özel kasko sigortası, her türlü kazada bütün masrafları ödemektedir. Genel kasko sistemi, araç sahibi trafik kazasında kusurlu olsun olmasın, maddi hasarı karşılamaktadır. Bu sigorta sistemi, zorunlu trafik sigortasından farklıdır. İsteğe bağlı bir sigortadır. Özellikle lüks ve modelli araçların sigorta işlemlerinde kasko tercih edilmektedir.

Araç kiralama sektöründe kasko sistemi, kiralama işleminin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Genel sigorta ile birlikte, aracı kiralayan kişi her hangi bir problem yaşamadan araç kullanmaktadır. Sigorta sistemi kategorisinde maddi hasarlı ve ölümlü kazalar farklılık göstermektedir. Zorunlu sigorta sisteminde olduğu gibi, Kasko sisteminde de maddi hasarın miktarı dikkate alınarak tazminat ödeme işlemi yapılmaktadır.

Trafik Sigortası sayfası 04/12/2020 2:45:01 tarihinde 56117 numarası ile oluşturulmuştur.

Bir önceki yazımız olan Yapı Kredi Konut Kredisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Dask Prim Hesaplama İşlemleri

Zorunlu deprem sigortasının primleri bazı kurallara göre hesaplanır. Sigortanın primleri hesaplandığında, olası deprem sonrası alınabilecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

banka şubeleri | gebelik haftası hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | Arapça Sözlük | arapça türkçe çeviri | uygun kredi | finansbank internet bankacılığı
akbank müşteri hizmetleri | ziraat bankası internet bankacılığı | ziraat internet bankacılığı | finansbank internet bankacılığı | en uygun ihtiyaç kredisi | dask sigotası